Monitorowanie połączenia z siecią

Ryszard   14 maja 2015   Brak komentarzy

Bez wątpienia na szybkość łącza internetowego największy wpływ na rodzaj wybranej przez nas oferty. Im bogatsza jest oferta operatora tym korzystniej dla nas, ale także i sam użytkownik ma wpływ na to czy faktycznie będzie w pełni mógł wykorzystać szybkość swojego łącza. Wiele osób decyduje się na regularne wykonywanie testów szybkości łącza.

O ile są one wykonywane prawidłowo, to taki test może przynieść wiele użytecznych informacji na temat szybkości łącza. Przez prawidłowe wykonanie testów szybkości rozumie się przede wszystkim wyłączenie wszelkich programów które mogą obciążać w czasie testu łącze internetowe. Ważne jest także odpowiednie wybranie serwera, na którym wykonany zostanie test. Chodzi o to w jak dużej odległości będzie się on znajdował.

Monitorowanie połączenia z sieciąWskazane jest wybieranie takiego, który znajduje się najbliżej, ewentualnie wybieranie cały czas tego samego, tak aby wyniki można było porównać. Należy jednak mieć na uwadze to, że jeśli serwer znajduje się na drugim końcu świata, to transfer na pewno nie będzie bardzo zbliżony do maksymalnej, oferowanej przez operatora w danym pakiecie prędkości. Dodatkową opcją jest regularne monitorowanie działania łącza internetowego. Można robić to za sprawą działającego przez cały czas w tle oprogramowania monitorującego działanie sieci. Użytkownik może na bieżąco podglądać czy aktualnie sieć działa z zadowalającą prędkością czy też po prostu ograniczać się do generowanych okresowo przez program raportów.

Takie oprogramowanie pozwoli nam wychwycić to czy na przykład któryś z naszych programów nie blokuje łącza w dużym stopniu koncentrując się na przykład na aktualizacjach pobieranych przez programy. Można też łatwo sprawdzić to czy ogólna szybkość łącza po prostu nie spadła. Jeśli by tak się stało, przypuszczać można, ze problem leżeć będzie po stronie operatora. Ich szybkie zgłoszenie powinno w wielu przypadkach całkowicie taki problem rozwiązać. Informacje tego typu przydadzą się nam zwłaszcza jeśli będziemy chcieli porównać ze sobą oferty kilku różnych operatorów.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>